ВЗАЄМОДІЯ ЗАХИСНИХ МЕХАНІЗМІВ, СТРАТЕГІЙ ОПАНУВАННЯ ТА САМОПРИЙНЯТТЯ У РОЗВИТКУ ПІДЛІТКІВ: ДИЗАЙН ДОСЛІДЖЕННЯ
DOI:
https://doi.org/10.31891/PT-2024-3-10Ключові слова:
підлітковий вік, психологічні захисні механізми, стратегії опанування, самоприйняття, формування ідентичності, культурні впливи, соціальні медіа, гендерні відмінності, особистісні рисиАнотація
Це комплексне дослідження вивчатиме складні взаємозв’язки між психологічними захисними механізмами, стратегіями опанування та самоприйняттям у розвитку підлітків. Спираючись на усталені теорії психоаналізу, когнітивно-поведінкові підходи та гуманістичну психологію, дослідження інтегрує останні відкриття в галузі нейропсихологічної науки для забезпечення багатогранного розуміння психології підлітків.
У дослідженні пропонується застосування розгалуженого методологічного інструментарію з використанням валідних інструментів оцінки, включаючи опитувальник захисних стилів (DSQ-40), шкалу опанування підлітків (ACS) та шкалу самооцінки Розенберга (RSES) для вимірювання досліджуваних конструктів. Аналізуючи дані різноманітної вибірки підлітків, дослідження має на меті виявити типові захисні механізми та стратегії опанування, дослідити їх взаємозв’язки та вивчити, як вони сприяють самоприйняттю та загальному благополуччю підлітка.
Ключові напрямки дослідження включають вплив культурного походження на стилі опанування та захисту, вплив соціальних медіа на самосприйняття підлітків, гендерні відмінності в управлінні стресом та самоприйнятті, а також роль особистісних рис у становленні психологічної адаптації. Дослідження також враховує нейробіологічні основи цих процесів, враховуючи й онтогенез мозку, що відбувається в підлітковому віці.
Запропонований дизайн дослідження включає використання релевантних статистичних методів, таких як регресійний та кореляційних аналізів, необхідних для розробки комплексної моделі самоприйняття підлітків. Ця модель має на меті прояснити складні взаємодії між захисними механізмами, стратегіями опанування та самоприйняттям, забезпечуючи методологічну основу для майбутніх досліджень та побудови програми психокорекційних втручань.
Пропонуючи розуміння поширеності різних психологічних стратегій серед підлітків та їх ефективності у сприянні самоприйняттю і благополуччю, це дослідження може мати суттєву практичну значущість для психологів, педагогів, соціальних працівників. Результати можуть фасилітувати розробку цільових психокорекційних втручань та програм підтримки, які враховують індивідуальні відмінності, культурні контексти та унікальні виклики, з якими стикаються сучасні підлітки в умовах війни.