ПОТЕНЦІАЛ ТРИВОГИ У ВИМІРАХ СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНОЇ АДАПТАЦІЇ ТВОРЧОЇ ОСОБИСТОСТІ
DOI:
https://doi.org/10.31891/PT-2024-2-14Ключові слова:
особистість, розвиток, тривога, творчий потенціал, творча діяльність, психологічне здоров’я, психологічна реабілітація, психологічні захисти, соціально-психологічна адаптація, дезадаптаціяАнотація
Стаття присвячена висвітленню результатів наукової розробки проблеми тривоги особистості в контексті її соціально-психологічної адаптації та реалізації творчого потенціалу.
У статті розкрито взаємозв’язок творчого потенціалу людини і тривоги та уявлення про роль тривоги у процесі її адаптації представлено на основі аналізу праць філософів – екзистенціалістів, представників психодинамічних підходів, сучасних дослідників. Вказано на необхідність розвитку творчого потенціалу людини через усвідомлення сутності своєї тривоги та розуміння її справжніх причин.
Основна ідея статті полягає у розгляді тривоги як психологічного феномену, потенціал якого розгортається на континуумі від внутрішньої енергетичної спонуки з функцією творчого імпульсу до хворобливого утворення, що ґрунтує депресії і психосоматичні розлади.
Автори статті вбачають у творчому потенціалі особистості істотний резерв людської цивілізації, провідну силу прогресивного розвитку кожної людини і продуктивної адаптації до актуальних соціально-психологічних умов дійсності. Творча діяльність постає тим самим механізмом, що протистоїть регресивним лініям у розвитку людини, може бути високо спроможним засобом психологічної реабілітації та збереження психологічного здоров’я.